Info

Vzhledem k okolnosti, že Google neustále šibuje s obrázkama (fotkama), tak se může stát, že někde v starších článcích nebudou fotky. Každá stránka (záložka) má svou vlastní internetovou adresu a vpravo na stránce je vyhledávání. Pokud najdete nefunkční odkaz v článku napište pod článkem zprávu a já to opravím.

středa 7. února 2018

Návod na zhotovení vlastní mapy v mapách google

Na přání jsem vytvořil tento návod. Snad vám pomůže.

Nejdříve si musíme říci, že pokud nemáte účet u Googlu tak si jej musíte vytvořit. Vytvoříte jej zde https://mail.google.com/mail/u/0/?hl=cs&shva=1#inbox


A nyní vám nic nestojí v cestě začít tvořit vaši mapu, přejděte na tuto adresu: https://www.google.com/maps/about/mymaps/

 Klikněte na začínáme (předpokládám, že jste přihlášeni do účtu Googlu)
Na otevřené stránce klikněte na nápis v modrém rámečku

Otevřená stránka, pokračování níže.


 1.  Kliknout na nápis v rámečku č. 1
 2. Název mapy zapište do kolonky č. 2
 3. Popis do kolonky č. 3 a uložte

Vpravo od nadpisu je TROJTEČKA, když na ni kliknete ukáže se vám nabídka. Zde snad nemusím popisovat. Ke KML/KMZ je tady odkaz https://www.wikiwand.com/cs/Keyhole_Markup_Language


Klikněte na nápis "Vrstva bez názvu" a otervře se vám nabídka.

Zde můžete, ale nemusíte zadat název vrstvy.

Vpravo pod názvu vrstvy je opět TROJTEČKA a po kliknutí se ukáže nabídka. Opět snad nemusím popisovat dál.

Úplně dole v nabídce je nápis PODKLADOVÁ MAPA, po kliknutí vyzkoušejte, která by vám mohla vyhovovat, stačí na ni kliknout.

Takto jsem změnil podklad já.

Dále v nabídce vidíme PŘIDAT VRSTVU, po kliknutí se přidá další vrstva (je možné přidat 4 vrstvy, nebo kolik vám jich nechá přidat, Na obrázku vidíte další vrstvu bez pojmenování

Nastavení sdílení:
 1. Mapa je jen vaše
 2. Dále můžete udělit možnost sdílet pomocí e-mailu od Google (u jiných nefunguje)
 3. Pak můžete nastavit, že uvidí, kdo má odkaz na mapu
 4. 4. Mapa může být zcela veřejná

 
Další nastavení, doplňující obrázek k předešlému.


Po kliknutí Náhled budete vidět jak mapu uvidí ostatní

 Vyhledání a zadání míst do mapy

 Po zadání získáte tento štítek se špendlíkem, klikněte na přidat do mapy (modrý ovál)


 Jak změnit ikonu a barvu

Výběr dalších ikon (vyzkoušejte co vám program nabízí) 

Další nastavení štítku:

 1. Změna ikony / barvy
 2. Úprava popisu
 3. Možnost přidat obráze
 4. Trasa
 5. Smazání štítku
Špendlík se dá připnout i jen tak samostatně tak mam chcete, ale budete muset vše vyplňovat a pokud nějaké místo hledáte tak je pak rychlejší předchozí způsob. ŠPENDLÍK Z ZAPÍCHNUTÍ ZÍSKÁTE NA LIŠTĚ v červeném kroužku.

Zadání špendlíku. Ostatní ikony na liště nejlépe zjistíte když je zkusíte. Ruka je jasná, čára kreslí trasy a při zavření tvar. Pravítko měří vzdálenost a při zavření tvaru obsah plochy.


Jak vidíte tak zaškrtnutí vrstvy se dá vypnout a tak se chovají všechny záznamy nejen tady, ale i na mapě. Tato funkce se dá použít pro filtrování zobrazení dat na mapě. Tady jsem vypnul zobrazení císařských velkostatků. Dále je možné přesouvat jednotlivé špendlíky mezi vrstvami, (kliknout pravým tlačítkem myši a táhnout na požadované místo.)

Takhle pak vidíte například výběr z mapy pro velikost obcí podle počtu domů:

Poznámka:
Pokud se vám nebudou líbit ikony v programu, můžete si nějaké najít na netu nebo sami vytvořit a uložit. Mě to vzalo obrázky *.jpg, *.gif (neanimovaný), *.png, *.ico. Nejlépe aby byl obrázek ve tvaru čtverce. Tak jsem tam dostal ty domečky, růže a podobně.Snad jsem vše popsal. Když tak napište zde do připomínek nebo ve skupině na G+ nebo FB, kde publikuji.

>¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤<

2018-02-19, 1745

Doplnění, kresba čar:


Tady klikněte a můžete kreslit čáru. Kurzorem najede v mapě např. na špendlík a kliknete pak na druhém špendlíky a kliknete (dvojklikem se čára ukončí).

Můžete si tak vytvořit například například rozrod rodiny z obcí. A barevně odlišit, například chlapečky a holčičky v rodině kam se odstěhovali. Dokonce můžete udělat linku jejich stěhování, viz obrázek dále:

Vpravo je naznačena možnost propojení jedné osoby s jednotlivými místy pobytu /bydlišti a propojené čárou tak jak šli za sebou.
Zde vidíte možnost pro změnu barvy a tloušťky čára. I tato možnost se dá využít pro vyjádření ve vztazích v rodině, například tloušťka a barva hlavní rodové linie a ostatní čáry tenčí a podobně.

Žádné komentáře:

Okomentovat