Info

Vzhledem k okolnosti, že Google neustále šibuje s obrázkama (fotkama), tak se může stát, že někde v starších článcích nebudou fotky. Každá stránka (záložka) má svou vlastní internetovou adresu a vpravo na stránce je vyhledávání. Pokud najdete nefunkční odkaz v článku napište pod článkem zprávu a já to opravím.

pondělí 2. července 2018

Otázka co je lepší zda psát Rodinnou kroniku nebo sbírat shody na internetu, zejména na MyHeritege?

To je jen otázka názoru, Zda je to snaha o ulovení co největšího počtu shod (u kterých se mnohdy dá pochybovat, zda nepatří jen sběrateli dat z širokého okolí) nebo o to co jsme opravdu vypátrali o našich předcích, co se nám podařilo shromáždit za fakta. Více shod než je lidí v rozrodu a vývodu nenajdete (pokud nepočítám sběratele). Když zpracuji Rodinnou kroniku v celém rozrodu tak tam mám i ty vaše shody a řádně ověřené a můžu tam zapracovat i kontakty na tyto lidi např. v příloze. Takže nic není nemožné a v tom stromu se neprojeví propojení těch dokumentů co jsme našli o předcích tak jako když to celé popíšeme v Rodinné kronice, tam se to dá lépe formulovat a je hned vidět ten vztah. Ve stromu je to jen naštosovaná hromada dat a dokumentů a jejich význam se může díky tomu ztratit. Na to jsem došel po letech bádání, kdy jsem si uvědomil, že ne vše je schopen strom postihnout a v podstatě všechny vztahy co jsem tam zaznamenal, já chápu v podstatě jenom já. Právě včera jsem hledal jedno místo narození, příbuzné (třetí manželka mého přímého předka) a stále nemám jejich sňatek. Znám období, kdy by se měli vzít ta manžele orámované úmrtím druhé manželky a narozením prvního dítěte v tom třetím manželstvím. Prošel jsem spoustu možných míst a jejich matrik kde se mohli vzít za manžele a nic. Jak to vyjádříte ve stromu, jak tam napíše, proč není ten nebo onen zápis a co jste u dělali pro to aby jste ho našli? Já osobně to také dávám do rodinné kroniky. Kde popíši, co jsem hledal a nenašel s tím, kde bylo hledáno a by příští generace, pokud se rozhodne pátrat věděli, kde se již pátralo. Jak například ve stromu vysvětlím, proč v té době vymřela téměř celá rodina? Nijak jen se sledovatel dozví, že ta nebo ta osoba zemřela na choleru, ale pokud napíši v kronice, že cholera ve vesnici byla téměř dva roky a některé rodiny téměř vymřeli a v podstatě zůstal jen jeden dospělí a jedno dítě z rodiny (té mé) má to zcela jistě jinou vypovídající schopnost.

Například v mé rodině byli kováři a ve vesnici byl panský kovář a později si vesnice pořídila vlastního a v tom je podstatný rozdíl. V kronikách je napsáno, jak ten obecní kovář žil jaký měl složitý život a podobně. Jak toto dám do stromu, aby to bylo hned vidět a bylo to každému pozorovateli jasné, když strom sleduje? Já to vím, ale jak to z toho stromu pochopí ten člověk, co sleduje jen ten strom? Asi těžko. Je potřeba si uvědomit, že to vše co jsme si zapamatovali nikdo jiný tak neví a ze stromu se nedozví a vztahy jednotlivých dat napsaných u jednotlivců mu nedá celkový obraz.

Samozřejmě, každý máme na danou problematiku jiný náhled a řešíme ji po svém.

Žádné komentáře:

Okomentovat