Info

Obsah blogu "Genealogie Hradil" k 26. 05. 2019 najdete zde klikni na text pod:

Jak vyhledávat pomocí obsahu, platí pro všechny záložky
Na anonymní dotazy nebude reagováno, budou posílány do spamu.
Nepomáhám s přečtením starých textů, na FB je dost skupin, kde si lidé pomáhají se čtením.

čtvrtek 2. října 2014

Nový Občanský zákoník, dědicové ze zákona

Ostatní způsoby dědění zde nerozebírám, nemají žádná vztah k genealogii.



¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

§ 1635
První třída dědiců
(1)  V  první  třídě  dědiců  dědí  zůstavitelovy  děti  a  jeho  manžel,  každý  z  nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

§ 1636
Druhá třída dědiců
(1) Nedědí-li  zůstavitelovi  potomci,  dědí  ve  druhé  třídě  manžel,  zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí  ve  společné  domácnosti  a  kteří  z  tohoto důvodu  pečovali  o  společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu 
pozůstalosti.

§ 1637
Třetí třída dědiců
(1)  Nedědí-li  manžel  ani  žádný  z  rodičů,  dědí  ve  třetí  třídě  stejným  dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2)  Nedědí-li  některý  ze  sourozenců  zůstavitele,  nabývají  jeho  dědický  podíl stejným dílem jeho děti. 

§ 1638
Čtvrtá třída dědiců
Nedědí-li žádný dědic ve třetí  třídě, dědí ve čtvrté  třídě  stejným dílem prarodiče zůstavitele.

§ 1639
Pátá třída dědiců
(1)  Nedědí-li žádný z dědiců čtvrté třídy, dědí v páté třídě jen prarodiče rodičů zůstavitele.  Prarodičům  zůstavitelova  otce  připadá  polovina  dědictví,  prarodičům zůstavitelovy  matky  druhá  polovina.  Obě  dvojice  prarodičů  se  dělí  rovným  dílem o polovinu, která na ně připadá.
(2)  Nedědí-li jednotlivý člen dvojice, připadne uvolněná osmina druhému členu. Nedědí-li  dvojice, připadne  tato  čtvrtina  druhé  dvojici  téže  strany.  Nedědí-li  ani jedna dvojice téže strany,  připadá dědictví dvojicím druhé strany ve stejném poměru, v jakém se dělí o polovinu dědictví, která jim připadá přímo.

§ 1640
Šestá třída dědiců
(1)  Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě  děti dětí sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele, každý stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé z dětí prarodičů zůstavitele, dědí jeho děti.

§ 1641
Několikeré příbuzenství
Je-li někdo se zůstavitelem příbuzný z více než z jedné strany, má z každé strany dědické právo, které by mu náleželo jako příbuznému z této strany.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Jen malý dotaz a co příbuzní podle § 771? Tady se se "Švagrovstvím" nepočítá nebo jak je to? Podle výčtu to tak nevypadá, ale podle § 771  "Co je mé to je tvé a co je tvé je mé". Tak k čemu je to definované příbuzenství?

Žádné komentáře:

Okomentovat