Info

Vzhledem k okolnosti, že Google neustále šibuje s obrázkama (fotkama), tak se může stát, že někde v starších článcích nebudou fotky. Každá stránka (záložka) má svou vlastní internetovou adresu a vpravo na stránce je vyhledávání. Pokud najdete nefunkční odkaz v článku napište pod článkem zprávu a já to opravím.

pátek 5. ledna 2018

Poznámky genealoga, předtisk, volný list? Digitální nebo sešitová podoba?

Osobně si myslím, že jsou tři skupiny badatelů, co se týče jejich poznámek:
1)     Ti co vše píší klasicky – vše na papíře
2)     Ti co vše píší do Počítače, mobilu tabletu a podobně
3)     Kombinace klasiky a počítače
A podle to se dá také říci, k čemu ten genealogický poznámkový aparát bude sloužit.  
Pokud vše dělám jen klasicky tak je to nepřeberné množství různých tabulek co vyplňuje a vytváří celá strom na listy papíru nebo do „role papíru“.
Ti co vše dávají do PC v podstatě dávají vše do nějakého programu který ukládá data v PC nebo na webu a k tomu si dělá poznámkový aparát podle toho co je schopen uložit do programu a co si musím poznačit někde jinde
Třetí je kombinací obojího.
Dále je to otázka toho co vše má v plánu našinec vyzkoumat. Já mnohdy ani nevím, co z archivu získám, nechám si předložit seznam archiválií uložených pro danou obec a podle toho si je objednám. K tomu všemu požívám Fotoaparát se stojanem a poznámkový blog do nějž zapisuji, co jsem prohledal a pak co jsem případně našel a nafotil. Archiválie neopisuji, ale ofocuji, urychluje to činnost.
Doma pak vše zpracuji, a tudíž vše mám v PC a sešit uložím do příští práce v archívu – stačí prázdné listy a na ně zapsat co jsem studoval a co jsem našel. Jak jsem zde ukazoval, pak dám jen do další stránky v sešitu Excelu pro přehled. A Dokumenty zařadím do složek na HDD, kde vedu rodokmen, většinou k dané obci, Pokud se jedná o bližší rodinu tak k jejich osobě.

Pokud k tomu přidáme rodinnou kroniku tak bych to rozdělil do několika kategorií taky:
1)      V digitální podobě
2)      V tištěné formě
Co se týče digitální podoby, řekl bych, že ji většina badatelů upřednostňuje, protože se dá stále doplňovat.
Co se týká tištěné forma tak tady bych to viděl zejména u rodokmenů na zakázku, když bádání dospělo do určitého stavu a badatel chce předat své výsledky například manželu, manželce, rodičům a prarodičů. Z ekonomického hlediska se přikláním k elektronické verzi (PDF), když má někdo zájem může si to nechat vytisknou. Jak jsem zjistil tak je zde i problém komu tu knihu dáváte, bratranci a sestřenice celkem jdou, ale u vlastníků a vlastnic je to již složitější a musí se jim to dopsat a upravit k jejich postavení v rodokmenu aby to bylo pro ně a ne pro vás. Případně to vytisknu i s výřezem jejich části rozrodu (to pak na plotru).
Závěrem bych řekl, že každému vyhovuje jiný způsob bádání a záznamu a každý preferuje jiný poznámkový systém. A podle toho si upraví i své poznámky a případně i předepíše kolonky, které bude vyplňovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat