Info

Obsah blogu "Genealogie Hradil" k 26. 05. 2019 najdete zde klikni na text pod:

Jak vyhledávat pomocí obsahu, platí pro všechny záložky
Na anonymní dotazy nebude reagováno, budou posílány do spamu.
Nepomáhám s přečtením starých textů, na FB je dost skupin, kde si lidé pomáhají se čtením.

neděle 15. března 2020

Jedni z prvních lidí z Moravy, Slezska a Čech, kteří se vystěhovali do Ameriky

     Tato kniha nám může pomoci s hledáním, kde skončili naši příbuzní. Mnohdy hledáte některé předky nebo jejich potomky a nemůžete je najít? I touto cestou se můžete zkusit vydat a hledat své příbuzné. Informace, kde se na novém místě naši předkové nacházeli nám mohou ukázat, kde zkusit začít hledat.

Český bratr v zemi Osagů
Autor Schwarz, František, Schwarz, B.,
Nakladatelské údaje V Praze: F. Kytka, 1890
Rohlíček a Sievers
Typ dokumentu Kniha
Jazyk Čeština
Místo uložení
Národní knihovna České republiky
Signatura: 54 K 000165/Č.91-100.Přív.9.
Fyzický popis Rozsah: 54 s.
nekvalitní předloha;

Ukázka textu z knihy:
„I.
Čeští bratří.
     Když ještě byly Spojené obce severoamerické pouhou osadou anglickou, stala se severní Amerika útočištěm všelikých přistěhovalců, kteří z příčin náboženských nebo politických opustili svou vlasť a vyhledali si novou domovinu za oceánem, kde mohli zcela volně žíti dle svého přesvědčení.
     Čeští vystěhovalci počali se hrnouti do Ameriky již v první polovici osmnáctého století, a sice z Čech, Moravy a z jiných zemí, kde žili ve vyhnanství. Většina těchto českých rodáků sdílela osud s rodáky svými v Hollandsku, Anglicku, Francouzsku, Polsku a Švédsku, odnárodnivši se. Takž nalézáme dnešního dne jen málo stop po českých vystěhovalcích v Americe z předešlého století, ale nalézáme je přece; neboť tu a tam v leckterés rodině najde se Kralická bible, taktéž i nejedno jméno americké ukazuje na český původ. …“

Pokračování:
„… Později založeny byly osady českých bratří nejen v Pensylvánii na různých místech, nýbrž i v New Yorku, New Yerseyi, Maryiandu, Ohiu, Michiganu, Kanadě a jiných státech a territoriích. Zvláště v letech 1741.—1762. stěhovali se Čechové houfně do Spojených obcí severoamerických. Pocházeli nejvíce ze starých českobratrských sídel v okolí Litomyšle, Rychnova n. K., Žamberka, Landškrouna v Čechách a Suchdola na Moravě. …“

Ukázka úvodní stránky:




Tuto knihu najdete na této adrese >>>



Žádné komentáře:

Okomentovat