Jak jsem zjistil, že mě nejde vyexportovat soubor GEDCOM, tak jsem hledal poslední funkční zálohu ze které jde export provést. Tuto zálohu jsem použil jako základ pro obnovení celého projektu do stavu co jsem měl u posledního projektu. Poslední projekt sice nedovolil vyexportovat soubor Gedcom, ale šel vytvořit „uživatelský výpis“ ve formátu „*.csv“ což byla má záchrana pro dopsání změn do nově vytvořeného projektu (základem nového projektu se stala poslední plně funkční záloha).
Problém byl totiž v tom, že jsem průběžně doplňoval do projektu mé poznámky a data ze sčítacích operátů. Při zápisu do projektu vytvářeném v programu Family Tree Builder od MyHeritage do poznámky za jménem si zapisuji nejen pořadové číslo jména (I., II., III., apod.), ale také další pro mé bádání podstatné poznámky, jako jsou záznamy o „Sčítání lidu) (SL1910, 1921) podle toho poznám, že data narození mám zapsané podle sčítacích operátů, pokud nemám k dané osobě přiřazenu matriku kde je datum, jeho narození + místo narození. Taky si tam značím pořadové číslo uzavřeného manželství (M1, M2, M3), takže hned vidím, že daná osoba má více manželek nebo manželů.
A tak se stalo, že informace co jsem získal během doby, kdy se dalo nahlížet do sčítacích operátů ročníku 1921 jsem doplňoval až v době, kdy byla záloha již vytvořena a tyto nová data nebyla do projektu přidána. A v tom byl problém, protože to bylo doplněno u osob, které již v záloze jsou zapsány. A hledání těchto změn je hodně problematické.
Takže jsem musel vytvořit výpis z obou projektů a dát je na jeden list v Excelu, kdy jsem uprostřed naprogramoval porovnání buněk z těchto dvou výpisech abych zjistil, kde jsou rozdíly a mohl tyto rozdíly prověřit a nová data zapsat do nově vytvářeného projektu.
Pak jsem dopsal lidi co v tom zálohovaném projektu již nejsou. Jednalo se o cca 200 osob, tyto osoby jsem získal při zápisu jedné matriční knihy narozených obce Čejkovice. A jak jsem dopisoval lidi tak jsem si uvědomil, že jsem s daty narození daných osob získal u většiny lidí data narození a sňatku jejich rodičů i s místy jejich narození. To opět znamenalo provést dopsání dat i u osob zapsaných v zálohovaném projektu. Takže jsem musel znovu vyexportovat oba soubory „*.csv“ z obou projektů abych provedl kontrolu nových osob, zda jsem neudělal nějakou chybu při opisování a dopsat také data která jsem získal i u osob zde již uvedené při zápisu nových osob.
A nakonec jsem ty výpisy provedl naposled abych si byl jistý, že tam není ještě nějaká další chyba vzniklá při přepisu.
Řeknu vám je to hodně náročná a zdlouhavá práce a nikomu ji nepřeji. Nejen, že jsem musel připsat cca 200 lidí do stromu se všemi daty, ale přidat i výstřižky matrik narození a v mnoha případech i oddání. Správně všechny výstřižky přiřadit k daným osobám. Jak jsem výše psal, tyto výstřižky mě pomáhají se orientovat, kde jsem jejich data získal a že dané osoby jsou takzvaně „matričně ověřeny“ A dopisování dat co jsem zjistil v průběhu doby mezi vytvořením zálohy a doplňováním do zálohy je taky velmi důležitá práce a je potřeba zkontrolovat aby nedošlo k chybám (výše jsem popsal jak jsem tomu předcházel).
Dnes po každém ukončení práce na projektu provedu kontrolu, zda jde provést export souboru Gedcom (jen samotný soubor bez fotografií, což zajistí rychlost prověření) a provedu zálohu projektu programem FTB. Nerad bych zase tímto problémem prošel znovu. Dělám si asi 20 záloh než začnu ty staré mazat. To sice musím udělat ručně, ale netrvá to tak dlouho aby to zabralo moc času a já jsem aspoň klidnější.
Nechtěl jsem nikoho vystrašit, ale poukázat na problém projektu a osobně si myslím, že to nebude jen problém FTB, ale toto se může stát i u jiných programů a bez záloh to může být velký problém. A velký odstup mezi zálohou bude znamenat taky hodně práce. Přeji všem aby se jich to vůbec netýkalo a pokud k tomu dojde abyste měli funkční zálohu v co nejkratším odstupu.
Ukázka tabulky a práce při porovnání dvou verzí.
Žádné komentáře:
Okomentovat